Soukromý pilot vrtulníku PPL(H) - LION Helicopters s.r.o.
Skip Navigation Links > Domů > Služby > Vrtulníková škola > Soukromý pilot vrtulníku PPL(H)

Soukromý pilot vrtulníku PPL(H)

Splňte si svůj sen o létání a získejte pilotní průkaz PPL(H). Záleží jen na Vás, zda-li to bude jen hobby nebo jako alternativa k autu pro služební cesty. Vaše vlastní pilotní licence Vám poskytne nejvyšší komfort při cestách společně s nezapomenutelnými zážitky.

Průkaz soukromého pilota vrtulníku PPL(H) Vás bez omezení létat pro vlastní potřebu, tzn. nikoliv za úlpatu, po České a Slovenské republice. Chcete-li vycestovat do zahraničí, je třeba doložit své znalosti letecké angličtiny zkouškou.

LION Helicopters s.r.o. je jediná vrtulníková škola, která nabízí výcvikové kurzy na nejmodernějších výcvikových vrtulnících. Naši profesionální instruktoři Vás bez stresu a s individuálním přístupem provedou celým výcvikem včetně teoretické přípravy až do závěrečné zkoušky.

 • Moderní výcvikové vrtulníky, perfektně udržované
  Využíváme nejmodernější, skutečně výcvikové vrtulníky Guimbal Cabri G2, v nichž se budete cítit velmi komfortně a bezpečně. Dbáme na to, aby vždy byly v perfektním technickém stavu. Čas, který v nich strávíte počítáme na jednotlivé minuty.
 • Zkušení letoví instruktoři
  Naši instruktoři jsou opravdoví profesionálové s mnohaletými zkušenostmi, především z výcviků pilotů. Pečlivě si je vybíráme a vždy preferujeme individuální a přátelský přístup k našim žákům.
 • Teoretická příprava od skutečných profesionálů
  Pro teoretickou výuku využíváme profesionály z daných oborů. Pro jednodušší absolvování teoretických testů na ÚCL máme vlastní databázi otázek.
 • Knihovna dostupných informací a multimediální materiály
  Pro naše studenty máme k dispozici rozsáhlou sbírku studijních materiálů. Sami si vytváříme multimediální výukové materiály pro snažší proces učení.
 • Frekventované letiště se stálou informační službou
  Pro svou činnonst využíváme frekventované letiště v Hradci Králové. Díky neustálému spojení se službou AFIS (i v angličtině) se naši studenti nemají problém dorozumět i kdekoliv jinde.
 • Nejlepší ceny na vrtulníku Guimbal Cabri G2
  Snažíme se dlouhodobě držet přijatelné ceny. Ve světovém měřítku jsme jedni z nejlevnějších provozovatelů těch nejmodernějších výcvikových vrtulníků.

K čemu mi vlastně licence bude?

Pro občasné použití

Nechcete již trávit svůj drahocenný čas na silnicích? Můžete létat po celé Evropě za svými klienty nebo si jentak zaletět na chatu za kamarády. Po absolvování výcviku si vrtulník můžete od nás i pronajmout.

Místo auta

Mít vrtulník místo auta zaparkovaný přímo na své zahradě má nedocenitelné výhody. Vrtulník se Vám může vyrábět po dobu, kdy bude probíhat Váš výcvik. Bezpečný dvoumístný vrtulník Guimbal Cabri G2 se vejde i do větší garáže. Případně Vám pomůžeme s koupí jiného typu dle Vaší představy.

Budoucí zaměstnání

Je-li práce pilota pro Vás zatím nesplněný sen? Licence PPL(H) je startovacím můstkem do Vaší nové kariéry. Nabízíme i návazné kurzy CPL(H) - obchodní pilot vrtulníku i další kurzy pro zvýšení Vašich šancí na pracovním trhu. Zkrátka Vás perfektně připravíme pro přechod na větší vrtulníky.

Před tím, než začnete

Minimální věk pro vykonání závěrečné zkoušky je 17 let. Do věku 18 let lze takovýto výcvik zahájit jen s písemným souhlasem jeho zákonných zástupců.

Platný lékařský posudek o zdravotní způsobilosti minimálně 2. třídy. Seznam pověřených lékařů Vám rádi zašleme na vyžádání.

Průkaz radiofonisty letecké pohyblivé služby - omezený nebo všeobecný. Kurz je součástí výcviku PPL(H), zkoušku je nutné složit na ČTÚ.

Průběh výcviku

Teoretická část

Teorie probíhá formou přednášek, na kterých se střídají zkušení lektoři na danou problematiku, individuálních konzultací a také domácím studiem. Během této doby Vám veškeré potřebné studijní materiály poskytneme - jak české, tak zahraniční. Teoretické přezkoušení, kterým se tato část uzavírá, je v sídle ÚCL. Předchází praktické zkoušce a je z těchto předmětů:

 • letecký zákon
 • všeobecné znalosti letadla
 • plánování a provedení letu
 • lidskou výkonnost a omezení
 • meteorologii
 • navigaci
 • provozní postupy
 • základy letu
 • radiokomunikace

Aby pro Vás bylo úspěšné zvládnutí testů ještě snadnější, navrhli jsme portál zkušebních otázek. Zde si můžete otestovat vaše znalosti před absolvováním přezkoušení na ÚCL.

Praktická část

Praktický výcvik se sestává minimálně z 45 hodin (resp. až 39 hodin pro piloty letounů a ULL) ve vrtulníku dle schválené osnovy. Osnova vychází z předpisu Part-FCL a pokrývá veškeré potřebné dovednosti pro bezpečné zvládnutí těchto úkolů:

 • předletové činnosti - prohlídku a ošetření vrtulníku, včetně určení hmotnosti a vyvážení;
 • základy řízení vrtulníku - visení, pojíždění, otáčení na místě, couvání, pohyb do boku;
 • vzlet, přistání a let po okruhu;
 • frazeologii pro komunikaci v okolí letiště i na navigačních letech;
 • nouzové postupy podle příručky vrtulníku - simulace vysazení jednotlivých systémů (regulátor, EPM, řízení ocasního rotoru, apod.);
 • základy autorotace, simulovaná porucha motoru, vynucené přistání, pozemní rezonance;
 • rozpoznání a vybrání vírového prstence;
 • ostré zatáčky;
 • rychlá zastavení, pokročilé vzlety a přistání ve svahu;
 • vzlet a přistání z/do omezených prostorů, rekognoskace terénu, zabránění střetu s překážkami;
 • vzlet, přistání a ustálený let s omezeným výkonem;
 • lety podle přístrojů bez vizuálního kontaktu se zemí - simulovaný let v oblačnosti, zatáčky, vybírání nezvyklých poloh;
 • přelety s použitím srovnávací navigace, navigační příprava;
 • lety a orientace v prostoru se sníženou dohledností;
 • lety na řízená letiště, přelety řízených prostorů;
 • lety za použití radionavigačních prostředků.

Praktický výcvik je zakončen zkouškou dovednosti s examinátorem pověřeným leteckým úřadem. Po úspěšném složení zkoušek frekventant získá Průkaz soukromého pilota vrtulníků PPL(H) společně s typovou kvalifikací na typ vrtulníku, na kterém výcvik absolvoval.

Časový harmonogram výcviku

Výcvik začíná základní teoretickou přípravou - seznámení s letovou příručkou daného typu vrtulníku, elementární základy aerodynamiky a mechaniky letu vrtulníku, účinky řízení a zásady chování na letišti. Praktický výcvik probíhá individuálně dle časových možností a schopností zákazníka a meteorologických podmínek. Je vhodně doplňován s přípravou na teoretické zkoušky.

Cena výcviku

Základní výcvik

Položka Rozsah Cena
Kurzovné (teoretický výcvik, učební materiály) 100 h 10 000,-
Praktický výcvik - Cabri G2 45 h 341 550,-
Celkem 351 550,-

Zkrácený výcvik

Položka Rozsah Cena
Kurzovné (teoretický výcvik, učební materiály) 50 h 10 000,-
Praktický výcvik - Cabri G2 39 h 296 010,-
Celkem 306 010,-

Ceny jsou uvedeny v Kč bez DPH 21% v českém jazyce a neobsahují další poplatky (přistávací poplatky, letové hodiny navíc, medical, průkaz radiofonisty, přezkoušení, rozdíl ceny paliva při tankování na jiném letišti). V případě výuky v anglickém jazyce bude připočítáno 700,- ke každé hodině. Výcvik lze uhradit celý najednou nebo postupně dle odlétaných hodin.

Výhody výcviku PPL(H) na Guimbal Cabri G2

Vrtulník Guimbal Cabri G2, oproti jiným běžně používaným vrtulníkům, byl vyvinut právě s ohledem na bezpečné a pohodlné provádění výcviků. První krůčky ve výcviku značně zjednodušší použitý třílistý hlavní rotor, který se vyznačuje větší stabilitou a mnohem větší odolností před poškozením v rukou začínajících studentů.

Hlavní rotor, respektive jeho velká setrvačnost je další nespornou výhodou tohoto vrtulníku. Poskytuje studentovi až dvakrát tolik času na reakce nejen při nácviku nouzových postupů. Proto je možné tyto činnosti simulovat co nejvěrněji a tak na ně nejlépe studenty připravit.

Vlastnosti Fenestronu (ocasní rotor) umožňují létat v extrémních podmínkách počasí (velmi silný vítr a turbulence) a tak si student může osvojit let v těchto podmínkách. Díky této konstrukci je možné i trénovat pokročilé postupy při poruše řízení ocasního rotoru.

Fotogalerie

Kontakt

Tel: +420 776 269 999
Mail: info@lion-helicopters.cz

Provozovna:
Budova č. 154
Letiště Hradec Králové

Další odkazy

Vrtulník Guimbal Cabri G2
Firemní akce vrtulníkem

www.guimbal.cz